Brahmi na włosy? Masz trzy wyjścia.

Brahmi jest małą, zieloną krzewinką popularną w Indiach i okrzykniętą w Ajurwerdzie „Boginią Najwyższej Mądrości”. To mądre zioło oprócz szeregu właściwości leczniczych ma jeszcze drugie oblicze, bardziej przyjazne kobietom. Jest bowiem genialnym środkiem pielęgnacyjnym do włosów. Spotyka się ją w postaci olejku, proszku lub zielonego suszu, z którego można robić płukanki.

Brahmi zawiera bardzo dużo witamin i minerałów. Ponadto obfituje w kwasy tłuszczowe, które są bezcenne nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody. Olejek wyraźnie poprawia kondycję włosów, nadaje im nawilżenia i zapobiega wypadaniu oraz siwieniu pukli. Wzmacnia je, nadaje sprężystości i dba o odpowiedni poziom nawilżenia. Wspomoże nadwyrężone końce włosów, a jednocześnie zapewni dobrą kondycję skórze głowy oraz cebulkom włosowym. Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z tym boskim olejkiem- koniecznie wypróbuj jego działanie na swoich włosach. Można to zrobić na trzy sposoby:

1. Olejowanie, czyli wcieranie.

Brahmi można nabyć w drogeriach w postaci gotowego do użycia oleju. Często jest składnikiem mieszanek do olejowania włosów. Brahmi lubi się w szczególności z innymi ziołami zaczerpniętymi z ajurwerdy, czyli eclipta (Bringaraj) oraz emblica officinalis (Amla). W połączeniu są nie do pokonania. Nie równa się z nimi żaden inny preparat do pielęgnacji włosów.

Olejek lub indyjską mieszankę nakładamy na włosy i skórę głowy i pozostawiamy na 1-2 godziny. Warto połączyć nakładanie olejku z masażem skóry głowy. Dzięki temu zwiększymy jej ukrwienie i zapewnimy substancjom lepszą wchłanialność.

2. Płukanie, czyli herbatka dla włosów.

Płukankę do włosów należy wykonać samodzielnie w domu. W tym celu kilka łyżek suszonego ziela zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą i zaparza kilkanaście minut pod przykryciem. Powstałą miksturę należy odsączyć z fusów i ostudzić. Teraz wystarczy tylko równomiernie pokryć nią włosy. Można wlać preparat do umywalki i zamoczyć w niej głowę tak, aby całe włosy i skóra chłonęła mieszankę brahmi. Dobrym rozwiązaniem będzie również przelanie płukanki do atomizera (np. po starym lotionie) i rozpylanie bardzo obficie na włosy i skórę głowy. Włosy muszą być dobrze zmoczone ziołową herbatką. Płukankę należy pozostawić na włosach przynajmniej na godzinę.

3. Maska, czyli nieograniczony zawrót głowy.

Brahmi (zarówno w postaci olejku, jak i to sproszkowane) można wymieszać z innymi dobroczynnymi składnikami i nałożyć na włosy w postaci maseczki. Będzie to opcja dla wszystkich pań, które lubią tradycyjne sposoby pielęgnacji włosów. Warianty są w zasadzie nieograniczone: można dodać brahmi do swojej ulubionej maski do włosów, połączyć go z innymi indyjskimi ziołami, wykorzystać żółtko, mód, jogurt, lub sięgnąć po żel aloesowy czy mleczko kokosowe. Dobrą bazą dla włosów niskoporowatych będzie masło shea, olej kokosowy lub olejek babassu.