Indyjska płukanka do włosów z olejkiem brahmi.

Wiele racji jest w przekonaniu, że najlepszy kosmetyk to taki, który przygotujemy w zaciszu własnego domu. Przy tworzeniu takich specyfików sięgamy najczęściej po ekologiczne, nieskażone i bezpieczne składniki, które są znane ze swoich dobroczynnych właściwości. Idealnymi składnikami masek do włosów i wszelkich płukanek są naturalne zioła i olejki, które ze względu na zawartość dobrych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów szybko i sprawnie przyczyniają się do poprawy kondycji włosów oraz skóry głowy. Domowe kosmetyki stały się ostatnio bardzo popularne. Wpisują się w nurt filozofii slow life, która nakłania do umiarkowanego konsumpcjonizmu, życia w harmonii ze sobą i swoimi potrzebami, słuchania własnego ciała i podążania za głosem rozsądku.

Poniższa płukanka jest bardzo dobrą propozycją dla kobiet walczących o piękne włosy i zdrową skórę głowy. Jej bazą jest olejek pozyskany z indyjskiego zioła brahmi, od wieków cenionego w ajuwerdzie i uważanego za święte. W połączeniu z innymi indyjskimi ziołami płukanka zyskuje wyjątkową moc pielęgnacyjną.

Do wykonania płukanki potrzebne będą:

  1. Olejek brahmi.
  2. Woda gorąca, ale nie wrząca woda.
  3. Suszone ziele Amla.
  4. Suszone ziele Bhringraj (Eclipta Alba).
  5. Ekologiczna herbatka z pokrzywy.
  6. Ekologiczna herbatka z rumianku.

Jak przygotować płukankę?

Wszystkie zioła zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą. Wystarczy około 2- 3 łyżeczki każdego zioła zalać 125 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Uwaga! Każde zioło należy zaparzać osobno. Oznacza to, że potrzebne będą 4 szklanki – w każdej z nich inne zioło, które należy zalać gorącą wodą do połowy ich objętości. Ziółka powinny zaparzać się pod przykryciem około 15 minut. Po tym czasie należy je przesączyć, zlać razem do miski i ostudzić do komfortowej temperatury. Płukanka nie musi być zimna, ale nie może nas poparzyć. Do lekko przestudzonej płukanki dodajemy około 5 ml olejku brahmi.

Teraz wystarczy pochylić się nad miską i zanurzyć w niej włosy tak, aby wchłonęły maksymalną ilość płukanki. Nie wolno zapomnieć o skórze głowy, w którą należy wmasować mieszankę.

Kuracja nad miską nie musi trwać długo. Jeśli poczujemy, że włosy zaabsorbowały sporą ilość płukanki, należy ją potrzymać na włosach minimum godzinę. Najlepiej owinąć głowę ręcznikiem i włączyć odcinek ulubionego serialu lub dobry film. Po tym czasie wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem.

Płukanka wzmocni kondycję włosów, zapewni im sprężystość i wytrzymałość, ochroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nada blasku, ułatwi rozczesywanie włosów, zadba o odpowiedni poziom nawilżenia włosów.

Naturalna pielęgnacja nie tylko czyni cuda dla naszej urody. Pozwala nam zyskać pewność siebie i sprawi, że to my- a nie firma kosmetyczna- decydujemy o swoim życiu i świadomie wybieramy sposób pielęgnacji ciała, skóry, włosów. Komponując kosmetyk samodzielnie mamy świadomość, ze żadna substancja nie znalazła się tam przez przypadek.